Szkolenie

Lean Manufacturing - Lider efektywnej produkcji

Metody i narzędzia Lean Manufacturing pozwalają na wdrożenie szybkich działań skupionych na usprawnieniu oraz ciągłym doskonaleniu przepływu pracy w organizacji. Efektem tych interwencji jest eliminacja marnotrawstw na wszystkich etapach procesu. Realnie przekłada się to na poprawę jakości pracy oraz redukcję kosztów związanych z wystąpieniem marnotrawstw.
  • Szkolenie Lean Manufacturing – Lider efektywnej produkcji realizowane jest w formie stacjonarnej w zakładzie produkcyjnym GKN Driveline w Oleśnicy. W celu poznania szczegółów zapraszamy do kontaktu.

Cel szkolenia

  • Poznanie i zrozumienie założeń koncepcji Lean Manufacturing oraz Kaizen.
  • Poznanie metod i narzędzi Lean Manufacturing wykorzystywanych w redukcji strat i podnoszeniu wydajności procesów.
  • Zdobycie umiejętności praktycznej pracy z raportem A3 oraz narzędziami Lean Manufacturing (5S, SMED, TPM, VSM).
  • Ćwiczenia praktyczne i warsztaty symulacyjne na przykładach pochodzących z rzeczywistej hali produkcyjnej.
  • Przygotowanie uczestników do usprawniania procesów produkcyjnych zgodnie z filozofią Lean Manufacturing.
  • Stworzenie warunków wspierających wdrożenie i rozwój Lean Manufacturing w organizacji.
  • Przygotowanie do pracy na stanowiskach związanych z Lean Manufacturing.

Korzyści dla uczestnika

Szkolenie Lean Manufacturing – Lider efektywnej produkcji nauczy Ciebie/Twojego pracownika:

  • Koordynować oraz wspierać realizację projektów optymalizacyjnych procesów produkcyjnych wykorzystując narzędzia Lean Manufacturing.
  • Identyfikować i eliminować marnotrawstwa (MUDA) oraz czynności o niskiej wartości w procesie na wszystkich jego etapach.
  • Standaryzować pracę i organizować stanowiska do sprawnego wykonywania pracy.
  • Podnosić zaangażowanie i efektywność zespołu.
  • Wprowadzać w organizacji system ciągłego doskonalenia, który angażuje zespół w rozwiązywanie problemów.

Korzyści dla organizacji

  • Uszczuplona logistyka wewnętrzna oraz zoptymalizowane zapasy i związane z nimi koszty.
  • Wydajne i stabilne procesy oraz stanowiska pracy.
  • Wyższa jakość oferowanych produktów, a także związana z tym rosnąca wartość marki.
  • Realne zmniejszenie kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa.
  • Silny, efektywny oraz zaangażowany zespół.
  • Sprawna komunikacja w strukturach zespołu.

 

Dla kogo?

  • Dla menedżerów, liderów zmian, inżynierów procesu, pracowników działów jakości, specjalistów ds. ciągłego doskonalenia oraz wszystkich osób zaangażowanych we wprowadzanie kultury Lean w organizacji.
  • Dla wszystkich chcących nabyć wiedzę i praktyczne umiejętności zwiększania efektywności procesów dzięki narzędziom Lean Manufacturing.

Forma szkolenia:

  • 8 obszernych modułów tematycznych z zakresu Lean Manufacturing oraz Kaizen.
  • Oparcie szkolenia na realizacji projektu usprawniającego proces w organizacji uczestnika, w którym w praktyczny sposób wykorzysta filozofię i narzędzia Lean Manufacturing.
  • Dostęp do dodatkowych materiałów szkoleniowych (praktyczne formularze, szablony, prezentacje gotowe do użycia).
  • Możliwość indywidualnej opieki trenerskiej na dedykowanych sesjach szkoleniowych.

Dlaczego warto?

Szkolenie Lean Manufacturing – lider efektywnej produkcji to:

  • Połączenie zajęć teoretycznych z warsztatami, ćwiczeniami praktycznymi oraz symulacją narzędzi na przykładach pochodzących z firmy GKN Driveline. Daje to możliwość podejrzenia, jak zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce, na prawdziwej hali produkcyjnej.
  • Integralną częścią szkolenia jest realizacja projektu usprawniającego procesy w organizacji uczestnika, z wykorzystaniem filozofii i narzędzi Lean Manufacturing.

Czas trwania

72 godziny – 3 sesje po 3 dni

Trenerzy

Szkolenie Lean Manufacturing – Lider efektywnej produkcji prowadzą doświadczeni trenerzy-praktycy:

  • Łukasz Sobolewski 
  • Wojciech Michalski 

Opinie o szkoleniach

W tym miejscu przeczytasz opinie o naszych szkoleniach. Zajrzyj do sekcji „Co mówią o nas klienci„.

 

Zakres merytoryczny

Sesja 1. (3 dni)
Analiza stanu obecnego procesu - identyfikacja problemu

  • Lean Manufacturing
    – Klucz do wdrażania zmian.
  • PDCA, 5S, MUDA, raport A3
    – Podstawowe narzędzia do organizacji środowiska pracy i organizacji spotkań operacyjnych.
  • Mapowanie Strumienia Wartości (VSM)
    – Tworzenie stanu obecnego.

Sesja 2. (3 dni)
Opracowanie docelowego stanu procesu - wprowadzanie usprawnień

  • Kaizen
    – Usuwaj bariery ciągle się doskonaląc.
  • Mapowanie Strumienia Wartości (VSM)
    – Tworzenie stanu pożądanego.
  • System ssący
    – Sposób na to, by przy użyciu supermarketów, kolejek i systemów Kanban mieć to, czego klient chce oraz w ilości takiej jak potrzebuje.

Sesja 3. (3 dni)
Stabilność

  • Praca standaryzowana
    – Jak wykonywać tę samą pracę w zawsze ten sam, najlepszy sposób i nieustannie ją usprawniać?
  • TPM 
    – Leanowe podejście do obsługi
    i utrzymania parku maszynowego.
  • SMED
    – Sposób na skrócenie czasu przezbrojenia i zwiększenia satysfakcji Klienta.

Nadchodzące szkolenia Lean Manufacturing - Lider efektywnej produkcji

Zobacz kalendarz szkoleń

Zaufali nam

„Kurs Six Sigma Black Belt w ABK wspominam bardzo dobrze. Bardzo podobała mi się forma szkolenia, czyli dawkowanie wiedzy teoretycznej na równi z warsztatami i ćwiczeniami opartymi o przykładowe studium przypadku. Taka forma pozwoliła stopniowo przyswajać wiedzę i samemu zmierzać się z poszczególnymi krokami w DMAIC. Dzięki materiałom szkoleniowym mogę w dowolnym momencie swojego projektu wrócić i znaleźć wskazówkę, żeby pójść dalej.

 

Trenerzy również są otwarci na pomoc. Osobiście po szkoleniu bardziej holistycznie patrzę na problem do rozwiązania – wiem, że definiując miary trzeba pamiętać o kontrmiarach lub że pierwsze rozwiązanie jest złe, dopóki jest ostatnie. Szkolenie przekonało mnie, że warto zaangażować się w dobre zdefiniowanie problemu i proces planowania i zbierania danych, aby mieć solidne podstawy do dalszych analiz i nie cofać się do poprzednich kroków.

 

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie faza ANALYSE, która okazuje się, po poznaniu tajników testów statystycznych, jest tak naprawdę najprostszym krokiem w DMAIC.

 

Wiedza przekazana przez Julitę dała mi bardzo dużo w zrozumieniu miękkich aspektów bycia liderem projektu. Niejedną wskazówkę mam zapisaną i regularnie do niej wracam.

 

Uważam również, że nawet jeśli ktoś nie planuje prowadzić projektów DMAIC a w swojej pracy rozwiązuje problemy bazując na danych, skorzysta bardzo na takim szkoleniu i niejednokrotnie wykorzysta wiedzę w praktyce.”

Dawid Misiak

After Sales Team Leader

“Zajęcia były prowadzone przez fachowców najwyższej klasy, a uczestnikom zostały wręczone profesjonalne skrypty z treścią niezbędną do przestudiowania w celu zdania finalnego egzaminu. Osobiście polecam kursy realizowane przez Akademię. Duch szkolenia tak spodobał mi się, ze sam bardzo chciałem stać się jednym z prowadzących szkolenie. Oni to robią z pasja. Sam ukończyłem szkolenie Six Sigma Black Belt i wysłałem 6 osób na szkolenie Six Sigma Green Belt.”

Bartłomiej Fraszczyk

“ Klarowność wyjaśniania niuansów kolejnych kroków metody Six Sigma, dobór trenerów którzy są wstanie zainteresować tematem a jednocześnie go płynnie przedstawić stanowiły kolejne potwierdzenie wysokiej jakości szkolenia. O profesjonalnym podejściu Akademii do biznesu a także misji nauki metody świadczy także ciągłe wsłuchiwanie się w VOC (szkolonych).

Niewątpliwymi korzyściami biznesowymi z szkolenia są projekty, które zostały już zakończone oraz te przyszłe. Pierwszy zredukował straty na poziomie 300k Euro rocznie, następny jest już w fazie realizacji z szacowanym zyskiem na poziomie 70k Euro. Te liczby mówią same za siebie. W moim przypadku oprócz twardych korzyści finansowych należy przede wszystkim docenić nową jakość wiedzy procesowej pracowników, opartej na Liczbach Danych Faktach którą generują w zespołach projekty wykonywane metodą Six Sigma.”

Grzegorz Zalewski

Dyrektor Produkcji

„Jeśli chodzi o opinię i sugestie dotyczące szkolenia, to nie mam żadnych uwag – mogę tylko pochwalić za dobór Trenera i sposób prowadzenia przez Niego zajęć. Obawiałam się, że będzie po prostu nudno, natomiast Pan Marcin zrobił bardzo dobre wrażenie, był rzeczowy, opowiadał o zagadnieniu w przystępny sposób a na dodatek z pasją. Poza tym bardzo ciekawe były powtórki oraz gry.”

Agnieszka Klimczak

Deputy Quality Control Manager

„Było to moje pierwsze szkolenie w Akademii Białego Kruka ale z całą stanowczością mogę powiedzieć, że nie ostatnie. Sposób prowadzenia szkolenia z Six Sigma Green Belt idealnie trafił w moje oczekiwania – większość zagadnień było poparty przykładami praktycznymi z wielu firm i branż. Jeżeli pojawiała się jakakolwiek wątpliwość to nie była ona pozostawiona bez odzewu – na wszelkie pytania czy wątpliwości otrzymywaliśmy odpowiedzi.

Podsumowując w dwóch słowach – Dobra Robota!!!”

Maciej Olejniczak

Specjalista ds. Optymalizacji

„Jestem pod dużym wrażeniem szkolenia Green Belt Akademii Białego Kruka. Było to jedno z najlepszych szkoleń w jakich brałem udział.

Narzędzia Six Sigma prezentowane są w sposób praktyczny pozwalający je zrozumieć, a nie tylko zapamiętać. Dodatkowo, co było dla mnie zaskoczeniem, prezentowany jest cały zestaw miękkich metod i technik ułatwiający samodzielne przeprowadzenie swojego zespołu przez metodykę DMAIC.

Praktycznym skutkiem szkolenia jest umiejętność jeszcze głębszego analizowania „sytuacji bez wyjścia”

Jarosław Oleradzki

Optimization specialist

“Szkolenie Six Sigma długo zostanie w pamięci z uwagi na niezwykle ciekawe i przydatne w codziennej pracy zagadnienia. Godny zaznaczenia jest fakt ‚iż prowadzący zajęcia byli dobrze przygotowani nie tylko pod względem merytorycznym , mam tu na myśli teorię ‚ale omawiane tematy zawsze poparte były wieloma przykładami z różnych dziedzin. Szkolenie inne od wszystkich.

Sławomir Kaleta

Kierownik Działu Obróbki Zacisków Machining Dept. Manager

„Szkolenie Six Sigma Black Belt spełniło moje oczekiwania w 100%! Sposób przedstawienia opracowanych materiałów, praca w grupach i dobrze przygotowani prowadzący ustanowili mnie w przeświadczeniu, że wybrałem właściwą firmę. Na pozór skomplikowane i ciężkie zagadnienia zostały przedstawione w sposób jasny i przejrzysty (drzewko z wyborem testów statystycznych robi robotę 🙂).

Nauka metodycznego podejścia do projektu, konsekwentne dążenie do celu oraz 'mniej beletrystyki – więcej danych’ sprawiły, że na pozór skomplikowany problem staje się grą typu TETRIS, w której potencjalne przyczyny stanowią klocki, a potwierdzenie hipotezy – kolejny poziom. „

Krzysztof Brzozowski

Process Engineer

“W szkoleniu Lean Lider w którym miałem przyjemność osobiście uczestniczyć, Pani Arleta Greszczyk wykazała się bardzo wysoką wiedzą i wspaniałymi umiejętnościami Trenerskimi, potrafiła świetnie zmotywować i zainspirować zespół. Praktyczne przykłady które podaje Pani Arleta na podstawie zdobytej w życiu zawodowym wiedzy, są elementem szkoleniowym który porusza wyobraźnie i pozwala nam znaleźć odpowiedni kierunek w naszym działaniu. Brałem udział w wielu szkoleniach i z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić że Pani Arleta jest jednym z najlepszych trenerów których spotkałem w mojej karierze zawodowej.”

Zdzisław Kowalski

Dyrektor Wydziału TA2

“Zapewnienia trenerów Akademii o skuteczności Six Sigma, przedstawione podczas indywidualnej sesji dla kierownictwa firmy, stosunkowo szybko znalazły odzwierciedlenie w osiąganych efektach biznesowych. Zrealizowane projekty przyniosły wymierne efekty finansowe oraz przekonały członków organizacji do uznania Six Sigma jako narzędzia do rozwiązywania szczególnie trudnych problemów biznesowych.”

Krzysztof Sienkiewicz | Krzysztof Kowalski

Menadżer Ciągłego Doskonalenia | Dyrektor Ciągłego Doskonalenia
Dział Komponentów Elektromechanicznych

“Przeszliśmy przed cały cykl od Six Sigma Sponsor/Champion przez Green Belt na Black Belt kończąc. Wszystkie szkolenia były zorganizowane bardzo profesjonalnie, a konsultacje udzielone przy prowadzeniu projektów bezcenne.Dzięki szkoleniom ABK pogłębioną świadomość czym jest metodyka DMAIC ma już ponad 20 osób w naszej organizacji, a to dopiero początek długoterminowej współpracy.”

Piotr Prusak

Business Excellence Manager

Przewodnik Białego Kruka

Gościem kolejnego, 38-go odcinka podcastu jest Leszek Kaczmarek, Członek Zarządu i Plant Manager w firmie CNH Industrial.

W rozmowie z KamiLem Torczewskim Leszek dzieli się swoją ścieżką kariery, od specjalisty do plant managera, omawiając rolę programów Six Sigma i Lean w tym procesie. Zapraszamy do wysłuchania tej ciekawej rozmowy.

 

 

Podcast Six Sigma Espresso Spotify Six Sigma Espresso Apple Podcast Six Sigma Espresso Youtube

Skontaktuj się z nami.

Jeśli masz pytania dotyczące naszej oferty lub terminów najbliższych szkoleń - napisz do nas lub zadzwoń!

Dorota Wróbel

Menedżer ds. Projektów Szkoleniowych i Obsługi Klienta