Szkolenie

Lean Manufacturing - Lider efektywnej produkcji

Metody i narzędzia Lean Manufacturing pozwalają na wdrożenie szybkich działań skupionych na usprawnieniu oraz ciągłym doskonaleniu przepływu pracy w organizacji. Efektem tych interwencji jest eliminacja marnotrawstw na wszystkich etapach procesu. Realnie przekłada się to na poprawę jakości pracy oraz redukcję kosztów związanych z wystąpieniem marnotrawstw.
  • Szkolenie Lean Manufacturing – Lider efektywnej produkcji realizowane jest w formie stacjonarnej w zakładzie produkcyjnym GKN Driveline w Oleśnicy lub VELUX w Namysłowie. W celu poznania szczegółów zapraszamy do kontaktu.

Cel szkolenia

  • Poznanie i zrozumienie założeń koncepcji Lean Manufacturing oraz Kaizen.
  • Poznanie metod i narzędzi Lean Manufacturing wykorzystywanych w redukcji strat i podnoszeniu wydajności procesów.
  • Zdobycie umiejętności praktycznej pracy z raportem A3 oraz narzędziami Lean Manufacturing (5S, SMED, TPM, VSM).
  • Ćwiczenia praktyczne i warsztaty symulacyjne na przykładach pochodzących z rzeczywistej hali produkcyjnej.
  • Przygotowanie uczestników do usprawniania procesów produkcyjnych zgodnie z filozofią Lean Manufacturing.
  • Stworzenie warunków wspierających wdrożenie i rozwój Lean Manufacturing w organizacji.
  • Przygotowanie do pracy na stanowiskach związanych z Lean Manufacturing.

Korzyści dla uczestnika

Szkolenie Lean Manufacturing – Lider efektywnej produkcji nauczy Ciebie/Twojego pracownika:

  • Koordynować oraz wspierać realizację projektów optymalizacyjnych procesów produkcyjnych wykorzystując narzędzia Lean Manufacturing.
  • Identyfikować i eliminować marnotrawstwa (MUDA) oraz czynności o niskiej wartości w procesie na wszystkich jego etapach.
  • Standaryzować pracę i organizować stanowiska do sprawnego wykonywania pracy.
  • Podnosić zaangażowanie i efektywność zespołu.
  • Wprowadzać w organizacji system ciągłego doskonalenia, który angażuje zespół w rozwiązywanie problemów.

Korzyści dla organizacji

  • Uszczuplona logistyka wewnętrzna oraz zoptymalizowane zapasy i związane z nimi koszty.
  • Wydajne i stabilne procesy oraz stanowiska pracy.
  • Wyższa jakość oferowanych produktów, a także związana z tym rosnąca wartość marki.
  • Realne zmniejszenie kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa.
  • Silny, efektywny oraz zaangażowany zespół.
  • Sprawna komunikacja w strukturach zespołu.

 

Dla kogo?

  • Dla menedżerów, liderów zmian, inżynierów procesu, pracowników działów jakości, specjalistów ds. ciągłego doskonalenia oraz wszystkich osób zaangażowanych we wprowadzanie kultury Lean w organizacji.
  • Dla wszystkich chcących nabyć wiedzę i praktyczne umiejętności zwiększania efektywności procesów dzięki narzędziom Lean Manufacturing.

Forma szkolenia:

  • 8 obszernych modułów tematycznych z zakresu Lean Manufacturing oraz Kaizen.
  • Oparcie szkolenia na realizacji projektu usprawniającego proces w organizacji uczestnika, w którym w praktyczny sposób wykorzysta filozofię i narzędzia Lean Manufacturing.
  • Dostęp do dodatkowych materiałów szkoleniowych (praktyczne formularze, szablony, prezentacje gotowe do użycia).
  • Możliwość indywidualnej opieki trenerskiej na dedykowanych sesjach szkoleniowych.

Dlaczego warto?

Szkolenie Lean Manufacturing – lider efektywnej produkcji to:

  • Połączenie zajęć teoretycznych z warsztatami, ćwiczeniami praktycznymi oraz symulacją narzędzi na przykładach pochodzących z firmy GKN Driveline lub VELUX. Daje to możliwość podejrzenia, jak zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce, na prawdziwej hali produkcyjnej.
  • Integralną częścią szkolenia jest realizacja projektu usprawniającego procesy w organizacji uczestnika, z wykorzystaniem filozofii i narzędzi Lean Manufacturing.

Czas trwania

72 godziny – 3 sesje po 3 dni

Trenerzy

Szkolenie Lean Manufacturing – Lider efektywnej produkcji prowadzą doświadczeni trenerzy-praktycy:

  • Łukasz Sobolewski 
  • Wojciech Michalski 

Opinie o szkoleniach

W tym miejscu przeczytasz opinie o naszych szkoleniach. Zajrzyj do sekcji „Co mówią o nas klienci„.

 

Zakres merytoryczny

Sesja 1. (3 dni)
Analiza stanu obecnego procesu - identyfikacja problemu

  • Lean Manufacturing
    – Klucz do wdrażania zmian.
  • PDCA, 5S, MUDA, raport A3
    – Podstawowe narzędzia do organizacji środowiska pracy i organizacji spotkań operacyjnych.
  • Mapowanie Strumienia Wartości (VSM)
    – Tworzenie stanu obecnego.

Sesja 2. (3 dni)
Opracowanie docelowego stanu procesu - wprowadzanie usprawnień

  • Kaizen
    – Usuwaj bariery ciągle się doskonaląc.
  • Mapowanie Strumienia Wartości (VSM)
    – Tworzenie stanu pożądanego.
  • System ssący
    – Sposób na to, by przy użyciu supermarketów, kolejek i systemów Kanban mieć to, czego klient chce oraz w ilości takiej jak potrzebuje.

Sesja 3. (3 dni)
Stabilność

  • Praca standaryzowana
    – Jak wykonywać tę samą pracę w zawsze ten sam, najlepszy sposób i nieustannie ją usprawniać?
  • TPM 
    – Leanowe podejście do obsługi
    i utrzymania parku maszynowego.
  • SMED
    – Sposób na skrócenie czasu przezbrojenia i zwiększenia satysfakcji Klienta.

Nadchodzące szkolenia Lean Manufacturing - Lider efektywnej produkcji

Zobacz kalendarz szkoleń

Zaufali nam

“Podczas szkolenia „Six Sigma Upgrade: Green to Black Belt” teoria była poparta praktycznymi przykładami oraz sporą ilością ćwiczeń – znaczna cześć wiedzy przekazana przez Trenerów może być wykorzystana w praktyce. Szkolenie bardzo przydatne w zakresie narzędzi statystycznych, prowadzenia projektów,zarządzania zespołem oraz samej metodyki DMAIC. Jeśli podczas realizowania projektu zdarzy się utknąć na wyzwaniu, z którym trudno sobie poradzić (a próbowało się niemal wszystkiego) ABK służy pomocą i wsparciem – działa to bardzo efektywnie.”

Wojtek Michalski

Specjalista ds. Lean

“Najważniejsza sprawa – kompetencje trenerów – na wysokim poziomie. Mówię tutaj zarówno o przygotowaniu merytorycznym jak i umiejętności przekazania wiedzy w formie prezentacji i zajęć praktycznych. Zajęcia były prowadzone w luźnej atmosferze, ale w taki sposób, ze słuchacze (przynajmniej moja skromna osoba) nie tracili zainteresowania i nie czuli się znużeni. Warta podkreślenia jest otwartość trenerów na (liczne) pytania, wątpliwości i sugestie słuchaczy, a także dużo przykładów i anegdot, czasem luźno powiązanych z tematem ale pomocnych w utrzymaniu wspomnianego już zainteresowania na dość długim dystansie czasowym. Od strony organizacyjnej Szkolenie przygotowane bardzo dobrze, jako klient czułem się bardzo dobrze poinformowany.”

Leszek Dubicki

Mechanical Design Engineer, PST-M Production Solutions & Technology

„Było to moje pierwsze szkolenie w Akademii Białego Kruka ale z całą stanowczością mogę powiedzieć, że nie ostatnie. Sposób prowadzenia szkolenia z Six Sigma Green Belt idealnie trafił w moje oczekiwania – większość zagadnień było poparty przykładami praktycznymi z wielu firm i branż. Jeżeli pojawiała się jakakolwiek wątpliwość to nie była ona pozostawiona bez odzewu – na wszelkie pytania czy wątpliwości otrzymywaliśmy odpowiedzi.

Podsumowując w dwóch słowach – Dobra Robota!!!”

Maciej Olejniczak

Specjalista ds. Optymalizacji

„Jestem pod dużym wrażeniem szkolenia Green Belt Akademii Białego Kruka. Było to jedno z najlepszych szkoleń w jakich brałem udział.

Narzędzia Six Sigma prezentowane są w sposób praktyczny pozwalający je zrozumieć, a nie tylko zapamiętać. Dodatkowo, co było dla mnie zaskoczeniem, prezentowany jest cały zestaw miękkich metod i technik ułatwiający samodzielne przeprowadzenie swojego zespołu przez metodykę DMAIC.

Praktycznym skutkiem szkolenia jest umiejętność jeszcze głębszego analizowania „sytuacji bez wyjścia”

Jarosław Oleradzki

Optimization specialist

“Szkolenie Six Sigma długo zostanie w pamięci z uwagi na niezwykle ciekawe i przydatne w codziennej pracy zagadnienia. Godny zaznaczenia jest fakt ‚iż prowadzący zajęcia byli dobrze przygotowani nie tylko pod względem merytorycznym , mam tu na myśli teorię ‚ale omawiane tematy zawsze poparte były wieloma przykładami z różnych dziedzin. Szkolenie inne od wszystkich.

Sławomir Kaleta

Kierownik Działu Obróbki Zacisków Machining Dept. Manager

“Szkolenie Six Sigma zostało przeprowadzone na najwyższym poziomie. Przedstawiono zupełnie nowe podejście do rozwiązywania problemów o znaczeniu strategicznym dla Organizacji. Ponadto umożliwiło mi poznanie nie tylko nowych technik i narzędzi ale również poznanie samego siebie, poznanie swoich słabych i mocnych stron. Polecam.”

Andrzej Raszewski

Asystent Zarządzania Jakością — Quality Assistant

“Nie tylko podniosłem swoje kompetencje ale również przekonałem się, że Six Sigma to nie zbiór narzędzi ale metoda rozwiązywania problemów a zastosowany sposób prowadzenia szkolenia pokazuje jak jej użyć do każdego typu procesów, nie tylko produkcyjnych.”

Paweł Norek

Pratt & Whitney SQAR

„Jestem niezmiernie zadowolony z uczestnictwa. Na pewno był to dobrze spędzony czas z ABK. Szkolenie bardzo interesujące, dużo ciekawej wiedzy, kompetentny trener. Właśnie powoli zaczynam zauważać, że od czasu ukończenia szkolenia zacząłem patrzeć na świat oczami „liczb, danych, faktów” co jest bardzo ciekawym doświadczeniem. 😊”

Kamil Tkaczyk

Regional Quality Specialist

“Tak na prawdę najfajniejszą korzyścią z kursu Six Sigma — poza poznaniem metodyki i narzędzi — jest to, że nauczyłam się dokładniej (Liczby, Dane, Fakty) patrzeć na świat :).”

Anna Goszczyńska-Murek

Departament Zarządzania Projektami

“Przychodząc na pierwsze zajęcia nie miałem doświadczenia z Six Sigma. Słyszałem, że jest to program lub metoda do zarządzania jakością w firmie. Okazało się to prawdą, ale po 9-dniowym szkoleniu uważam, że jest to przede wszystkim skuteczne narzędzie do rozwiązywania problemów. Takiego narzędzia potrzeba w każdej firmie. Zakończyłem szkolenie z wiedzą potrzebną do działania! Teraz liczą się tylko liczby, dane i fakty. Nie byłoby to jednak możliwe gdyby nie świetnie prowadzone zajęcia. Nasz wykładowca Paweł był zawsze przygotowany, sypał przykładami z rękawa i nie zostawiał żadnego pytania bez odpowiedzi. Będę polecał szkolenia w ABK wszystkim myślącym o zastosowaniu Six Sigma w pracy. Warto!”

Piotr Jan Pietrzak

ING International Talent Programme

“Życzyłbym sobie, aby każda organizacja zajmująca się szkoleniami i konsultingiem działała w podobny sposób. To rzeczywiście są ludzie, którzy potrafią znaleźć “sposób na wszystko.”

Krzysztof Marciniak

Quality Manager

„To szkolenie jest niebezpieczne… zmienia myślenie, postępowanie i podejście – na bardziej konkretne i pozytywne. Po 5 tygodniach ze szkoleniem Black Belt, zmienia się Twoja perspektywa i patrzysz na tematy, problemy, procesy i projekty przez pryzmat danych, liczb i faktów, a dodatkowo potrafisz je interpretować.

Jak mówił Hugo Steinhaus „Są kłamstwa, wielkie kłamstwa, a dalej już tylko statystyka.”, słowa te nabierają prawdziwego znaczenia i niewiarygodne jest to, jak dużo danych, informacji i wyników daje statystyczny obraz procesu. Szkolenie ABK nie jest łatwe, ale oto w tym chodzi, aby przyjąć maksimum wiedzy podczas zajęć, a nie wydać tylko pieniądze na kolejny certyfikat. Dodatkowo na szkoleniu występują przykłady prawdziwych procesów, nie jest to czysta teoria. Osobiście polecam.”

Monika Ścibor-Staniszewska

Head of Change Managers

“REWELACJA! Jedynie w ten sposób mogę ocenić całe szkolenie Black Belt realizowane przez Akademię Białego Kruka. Ogromna dawka wiedzy, podana w sposób logiczny i konsekwentny. Osadzenie teorii w praktyce, poprzez realizowanie rzeczywistego projektu, „rozliczonego” kolejnymi sesjami, pozwala na uwiarygodnienie metodyki w żywym procesie. Prowadzący – kompetentni i charyzmatyczni, POLECAM.”

Beata Przemyk

Kierownik Jakości

“Polecam każdemu udział w zajęciach organizowanych przez Akademię Białego Kruka, mając nadzieję, iż nie jest to mój ostatni kontakt z Tą firmą.”

Piotr Gawol

Lider Lean Manufacturing

“Szkolenie 6 Sigma Black Belt organizowane przez Akademie Białego Kruka w którym miałem przyjemność uczestniczyć jest wydarzeniem, które koryguje elementarną koncepcje postrzegania procesu biznesowego w przedsiębiorstwie. W trakcie kolejnych spotkań aktywny uczestnik zmienia sposób oceny dotychczasowych problemów, które opisane poprzez liczby, dane, fakty, jawią się jako realny potencjał rozwoju w firmie.”

Krzysztof Ganowicz

Inżynier Produkcji

Przewodnik Białego Kruka

Gościem 34. odcinka podcastu jest Anna Maria Woronowicz z firmy Pandora. Rozmawiamy o tym jak radzić sobie z presją czasu w projektach, jak pogodzić takie skróty jak ASAP z takim skrótem jak DMAIC, po co Black Beltowi intuicja i jak pokolenie Z odnajduje się w świecie Six Sigma.

 

Podcast Six Sigma Espresso Spotify Six Sigma Espresso Apple Podcast

Skontaktuj się z nami.

Jeśli masz pytania dotyczące naszej oferty lub terminów najbliższych szkoleń - napisz do nas lub zadzwoń!

Dorota Wróbel

Menedżer ds. Projektów Szkoleniowych i Obsługi Klienta

Cookies
Cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki. Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności.

Akceptuję