Szkolenie
Six Sigma Green Belt
Six Sigma Green Belt to lider sprawnie posługujący się metodyką DMAIC w rozwiązywaniu problemów organizacji. Działa z zespołem, blisko procesu, systematycznie i efektywnie usuwając przyczyny problemów w miejscu ich powstawania.
Jak wygląda szkolenie Six Sigma Green Belt?
- Program rozłożony jest na 9 dni (3 sesje po 3 dni), co pozwala na pogodzenie ze sobą dobrego tempa i dynamiki pracy z możliwością utrzymania maksymalnego skupienia.
- W trakcie szkolenia, pod okiem trenerów, zrealizujesz projekt DMAIC rozwiązujący realny problem biznesowy w Twojej firmie.
- Pozytywne ukończenie szkolenia daje możliwość przystąpienia do certyfikacji Six Sigma Green Belt.
Cel szkolenia
- Zdobycie umiejętności systematycznego rozwiązywania problemów z wykorzystaniem metody DMAIC.
- Zmiana sposobu myślenia i działania w usprawnianiu procesów – liczby, dane, fakty jako podstawa podejmowania decyzji.
Dla kogo?
- Dla obecnych i potencjalnych liderów zmian, liderów zespołów projektowych, osób odpowiedzialnych za zmiany i usprawnienia powierzonych im procesów.
Gdzie?
- Edycje w formie online odbywają się w wirtualnej sali szkoleniowej. Korzystamy z platformy Zoom, która nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania.
- Edycje stacjonarne odbywają się w Hotelu GEM we Wrocławiu.
Co Cię czeka?
- 72 godziny intensywnego szkolenia.
- Realizacja projektu DMAIC pod okiem mentora.
- Nauka biegłego posługiwania się metodyką DMAIC.
- Regularne testy sprawdzające wiedzę.
- Przeglądy projektów weryfikujące postęp Twoich prac i zdobywane kompetencje.
- Zmiana sposobu myślenia i postępowania w rozwiązywaniu problemów.
Akredytacja
- Akademia Białego Kruka jest jedyną w Polsce organizacją, która posiada akredytację Council for Six Sigma Certification.
- Nasze szkolenia spełniają wymogi jakościowe dotyczące zakresu merytorycznego programu szkoleń, kompetencji zespołu trenerskiego oraz procesu certyfikacji.
Six Sigma Green Belt
DEFINE + MEASURE
Zdefiniowanie problemu biznesowego do rozwiązania.
- Six sigma w przedsiębiorstwie
- Analiza biznesowa problemów
- Opracowanie kontraktu ze sponsorem
- Wstępna analiza procesu
- Określenie głosu klienta
- Budowanie zaangażowania zespołu
- Podpisanie kontraktu
Pomiar i opis problemu.
- Podstawy mapowania procesów
- Poszukiwanie i wstępna analiza przyczyn
- Plany zbierania danych
MEASURE + ANALYSE
Pomiar i opis problemu
- Podstawy analizy systemów pomiarowych
- Statystyczny obraz procesu, czyli zdolność i stabilność procesowa
Określanie przyczyn źródłowych problemu
- Narzędzia graficzne w analizie danych
- Wnioskowanie statystyczne
- Opracowanie listy przyczyn źródłowych problemu
IMPROVE + CONTROL
Wdrożenie rozwiązań
- Generowanie i wybór rozwiązań
- Kreatywność i innowacja
- Ocena ryzyk
- Pilotaż oraz wdrożenie rozwiązań
Wdrożenie nowego standardu
- Ocena uzyskanych wyników
- Wdrożenie nowego standardu i wprowadzenie zmian
- Ocena rezultatów biznesowych oraz zamknięcie projektu
Zobacz również:
Nadchodzące szkolenia Six Sigma Green Belt
Zobacz kalendarz szkoleńZaufali nam
“Chcąc w kilku słowach zamknąć opinię o poziomie szkolenia Six Sigma Black Belt ująłbym to w kilku hasłach: właściwi, kompetentni wykładowcy, właściwe tempo, dobra komunikacja, bardzo dobre materiały, ciekawe, inspirujące ćwiczenia, atmosfera zajęć sprzyjająca kreatywności. Myślę, że najlepszą rekomendacją jest zadowolony Klient, który powraca. O stopniu mojej satysfakcji najlepiej świadczy fakt chęci przeszkolenia następnych osób z naszej firmy.”
Continuous Improvement
„Polecam Akademię Białego Kruka każdemu liderowi, który chciałaby podnieść poziom swoich kompetencji, każdej osobie która chce przeżyć niesamowite szkolenie i każdemu kto chce zobaczyć świat biznesu w innym świetle – widziany z perspektywy liczb, danych i faktów. Program Six Sigma Black Belt przygotowany przez zespół Akademii Białego Kruka to absolutna rewelacja. Jest w nim starannie przygotowana treść, solidnie przedstawiony kontekst biznesowy, mocny nacisk na praktyczne zastosowanie nabytych umiejętności i co najważniejsze wszystko jest dostarczone w przemyślany sposób przez rewelacyjnych trenerów łączących wiedzę specjalistyczną, wieloletnie doświadczenie oraz charyzmę i grację jakiej próżno szukać gdzie indziej. To co najbardziej ujęło mnie osobiście w podejściu ABK to indywidualne dbanie o każdego uczestnika szkolenia i przyłożenie wszelkich starań do zrozumienia indywidualnych potrzeb merytorycznych każdej osoby. Na przestrzeni ostatnich 17 lat wiele razy uczestniczyłem w wielu różnych programach szkoleniowych ale program Six Sigma Black Belt w wykonaniu ABK jest zdecydowanie tym co wszystkie inne firmy zajmujące się szkoleniami powinny przyjąć jako swój wzór do naśladowania.”
Regional Manager Operational Excellence
„Zacznę od tego, że szkolenie jak najbardziej spełniło moje oczekiwania i uważam, że warto wziąć w nim udział. Teraz wiem, że przed szkoleniem prowadziłem projekty „po omacku” i chaotycznie. Po szkoleniu mój sposób pracy jest dużo bardziej uporządkowany. Dużą wartością była możliwość uczestniczenia w szkoleniu z uczestnikami z innych branż. Przeglądy projektów to najlepszy sposób na powtarzanie materiału i benchmarking.
Macie bardzo dobrych trenerów, dlatego niekiedy trudny materiał mogłem szybko przyswoić. Jako sugestię zostawię tutaj pomysł, aby wykonywać ćwiczenia np. w minitab na danych od uczestników szkolenia i na przykładach z ich projektów (oczywiście jeżeli taki dane i projekty już mają).
Dla mnie najbardziej wartościowe były zajęcia na miejscu – lepsza komunikacja, możliwość zadawania pytań, warunki do skupienia się na materiale. Zajęcia na zoom jednak tego nie gwarantują.
Co do korzyści biznesowych to na chwilę obecną ciężko mi się do tego odnieść. Prowadzę dwa projekty, które potencjalnie dadzą spore oszczędności tylko jest jeszcze jest zbyt wcześnie, aby mówić o konkretnych liczbach, ale są to dwa projekty o znaczeniu strategicznym.
Korzyści osobiste są za to znaczące. Jak już wspomniałem, po szkoleniu mam dużą pewność w tym co robię i nie dotyczy to tylko projektów. Zasada „liczby, dane, fakty” powinna towarzyszyć inżynierom we wszystkim co robią i jakie decyzje podejmują. Cieszę się, że poleciliście w swoich materiałach książkę „Esencjalista”. Sięgnąłem po nią i to również pomogło mi w radzeniu sobie z wielozadaniowością. Dlatego materiały do szkolenia uważam za dobrze przygotowane.
Zajęcia z umiejętności miękkich były dla mnie czymś nowym i przed tym szkoleniem nie doceniałem ich potencjału. Zmusiło mnie to również do pracy nad sobą i zwiększyło samoświadomość.
Mam nadzieję wkrótce zobaczyć się z Wami na certyfikacji.”
Starszy Metalurg / Senior Metallurgist
“Przeszliśmy przed cały cykl od Six Sigma Sponsor/Champion przez Green Belt na Black Belt kończąc. Wszystkie szkolenia były zorganizowane bardzo profesjonalnie, a konsultacje udzielone przy prowadzeniu projektów bezcenne.Dzięki szkoleniom ABK pogłębioną świadomość czym jest metodyka DMAIC ma już ponad 20 osób w naszej organizacji, a to dopiero początek długoterminowej współpracy.”
Business Excellence Manager
“Od pierwszego dnia szkolenia Six Sigma Green Belt organizowanego przez Akademię Białego Kruka otwierały nam się oczy. Zespół ABK określiłbym trzeba słowami:
pasja + kreatywność + nieszablonowość.
Osobiście było to dla mnie tzw. Szkolenie marzeń, czyli takie o którym od dawna słyszałem i bardzo chciałem poznać metodę Six Sigma w praktyce. Nie zawiodłem się, mimo że trenerzy Akademii nie idealizowali metody, wskazując zarówno szanse jak i zagrożenia możliwe do napotkania przy jej wdrażaniu w życie.
Co dało naszej firmie szkolenie Six Sigma Green Belt?
- Pokazało w jaki sposób poszukiwać źródłowej przyczyny problemu
- Oduczyło pochopnego wskazywania rozwiązań
- Nauczyło strategicznego spojrzenia na problem
- Obaliło mit „samotnego geniuszu
- Przekonało do potencjału pracy zespołowej.”
Specjalista ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania
“Zajęcia były prowadzone przez fachowców najwyższej klasy, a uczestnikom zostały wręczone profesjonalne skrypty z treścią niezbędną do przestudiowania w celu zdania finalnego egzaminu. Osobiście polecam kursy realizowane przez Akademię. Duch szkolenia tak spodobał mi się, ze sam bardzo chciałem stać się jednym z prowadzących szkolenie. Oni to robią z pasja. Sam ukończyłem szkolenie Six Sigma Black Belt i wysłałem 6 osób na szkolenie Six Sigma Green Belt.”
“ Klarowność wyjaśniania niuansów kolejnych kroków metody Six Sigma, dobór trenerów którzy są wstanie zainteresować tematem a jednocześnie go płynnie przedstawić stanowiły kolejne potwierdzenie wysokiej jakości szkolenia. O profesjonalnym podejściu Akademii do biznesu a także misji nauki metody świadczy także ciągłe wsłuchiwanie się w VOC (szkolonych).
Niewątpliwymi korzyściami biznesowymi z szkolenia są projekty, które zostały już zakończone oraz te przyszłe. Pierwszy zredukował straty na poziomie 300k Euro rocznie, następny jest już w fazie realizacji z szacowanym zyskiem na poziomie 70k Euro. Te liczby mówią same za siebie. W moim przypadku oprócz twardych korzyści finansowych należy przede wszystkim docenić nową jakość wiedzy procesowej pracowników, opartej na Liczbach Danych Faktach którą generują w zespołach projekty wykonywane metodą Six Sigma.”
Dyrektor Produkcji
W gąszczu codziennych zadań łatwo stracić z oczu szerszą perspektywę. SIPOC to proste narzędzie wizualne, będące integralną częścią metodyki DMAIC, które pozwala na ogólne poznanie procesu. Jego nazwa to akronim od angielskich słów: Suppliers, Inputs, Process, Outputs, Customers.
Głównym założeniem narzędzia SIPOC jest zdefiniowanie granic procesu oraz zidentyfikowanie kluczowych elementów wpływających na proces. Jest to największą różnicą, kiedy porównujemy SIPOC z innymi narzędziami mapowania procesów jak np. Flowchart czy VSM. Inaczej niż przy Flowcharcie czy VSM, nie interesują nas szczegóły i detale procesu – zależy nam za to na uzyskaniu ogólnego obrazu. Obrazu „z lotu ptaka” (lub w języku angielskim tzw. Helicopter view).
Ten ogólny obraz procesu, pozwala uporządkować działania zespołu projektowego, wpierając między innymi definiowanie celu i zakresu projektu. Pozwala też zorientować się, na jakim „terenie” zespół będzie działał.
Skontaktuj się z nami.
Jeśli masz pytania dotyczące naszej oferty lub terminów najbliższych szkoleń - napisz do nas lub zadzwoń!