Artykuły

03.10.19 KamiL Torczewski

Mit 2: Six Sigma = ciągłe doskonalenie?

Bardzo powszechnie uważa się, że Six Sigma to jeden z wielu programów ciągłego doskonalenia. To kolejna opinia, którą musimy włożyć do naszej kategorii mitów. Dlaczego?

Kilka powodów

 

Ciągłe doskonalenie

 

Six Sigma
Zaangażowani

 

Wszyscy Nieliczni, uważnie wybrani
Usprawniane procesy

 

Wszystkie Nieliczne, uważnie wybrane
Ilość dokonywanych zmian

 

Bardzo duża Niewielka
Czas trwania inicjatyw

 

Najczęściej kilka dni 4–6 miesięcy
Charakter zmian

 

Drobne, często bezkosztowe Przełomowe

 

Żadne z tych podejść nie jest lepsze

Żadne nie powinno być faworyzowane. Oba są potrzebne, bo służą do realizacji różnych – ale istotnych z punktu widzenia biznesu celów. Natomiast ich mieszanie ze sobą, mylenie jednego z drugim jest najczęściej fatalne w skutkach. Dlaczego? Mit: „Six Sigma = ciągłe doskonalenie” skutkuje m.in.:

  • Wykorzystywaniem programu Six Sigma nie do tego, do czego służy.
  • Prowadzeniem projektów USPRAWNIAJĄCYCH zamiast projektów PRZEŁOMOWYCH.
  • Niewłaściwym pozycjonowaniem programu Six Sigma – jego „właścicielem” jest wówczas nie Zarząd, a np. Menedżer ds. Ciągłego Doskonalenia.
  • Brakiem jasnych celów programu Six Sigma i brakiem powiązania ich ze strategią organizacji (my nazywamy to usprawnianiem dla usprawniania)
  • I finalnie – mieszaniem ludziom w głowach…

Co dalej?

O Six Sigma jako o programie ciągłego doskonalenia można mówić jedynie w długim okresie, patrząc na organizację z perspektywą kilkunastoletnią. Wówczas, oddalając znacznie horyzont czasowy, zmiany, które niesie ze sobą Six Sigma, można rozważać jako drobne kroki w historii firmy na jej drodze ku doskonałości… A w naszej codziennej biznesowej rzeczywistości, chcąc sprawnie i EFEKTYWNIE rozwijać organizację, należy tego mitu wystrzegać się jak ognia. Lub wody.

Inne posty

Artykuły

03.10.19 KamiL Torczewski

Mit 1: Six Sigma = statystyka?

To jeden z najpowszechniejszych mitów krążących wokół programu Six Sigma, jednocześnie mit chyba najbardziej szkodliwy. Dlaczego? Otóż, jeśli: ZARZĄD UWAŻA, że Six Sigma = statystyka, to wówczas…

Artykuły

03.10.19 KamiL Torczewski

Mit 3: Six Sigma = zagłada kreatywności?

Six Sigma zabija kreatywność – to jedno z największych nieporozumień, które od lat towarzyszy niektórym liderom.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zapisz się na nasz newsletter
i bądź na bieżąco

Zgadzam się na otrzymywanie od Akademii Białego Kruka Sp. z o.o. informacji handlowo-marketingowych w formie newslettera przesyłanego na podany przeze mnie adres mailowy . Zapoznaj się z klauzulą informacyjną, gdzie znajdziesz zasady przetwarzania Twoich danych osobowych tutaj.