04.10.19 Aleksandra Turant
Abecadło Lidera: od S do U
W ostatnim odcinku cyklu Abecadło Lidera prezentujemy litery: S, T i U. Będzie parę słów o szybkości, mechanizmach obronnych lidera oraz… uważności.
S jak szybkość
Wykluczająca jakość, ale tylko pozornie. Reklama „Jesteśmy dobrzy, szybcy i tani – wybierz jedno z trzech“ odeszła w przeszłość. Na przekonanie, że szybko wyklucza dobrze, nie ma miejsca we współczesnej gospodarce. Techniki i narzędzia Lean koncentrują się na usprawnieniu przepływu. Celem jest jak najszybsze powstanie produktu gotowego z surowca, eliminacja ze strumienia wartości nadmiernych zapasów, zbędnych operacji i innych rodzajów marnotrawstwa. Six Sigma to likwidacja zmienności. Tutaj celem jest otrzymanie produktów końcowych zawsze tej samej najwyższej jakości.
Lean Sigma godzi dotąd wykluczające się szybkość i jakość, obie koncepcje uzupełniają się odnajdując wspólny mianownik, a działając razem potęgują efekt biznesowy. Zyskuje organizacja, zyskuje klient. Współistnienie Lean’a z Six Sigmą nie oznacza bynajmniej spowolnienia procesów, ale przejście od bezdusznego tempa do wirtuozerii.
T jak tarcza
Tarcza lidera, czyli system obronny. Zestaw ratunkowy na każdą sytuację. Niezawodny i zawsze pod ręką. Spróbujmy zrobić listę: Metodyka DMAIC, której możemy trzymać się jak mantry i zawsze przyjdzie nam z pomocą, Spokój i opanowanie – niezawodne lekarstwo na wszelkie trudne sytuacje i dylematy Mentor, Master Black Belt lub inna zaufana osoba z którą można zawsze porozmawiać Przyjaciele – niezawodni, zawsze po naszej stronie Poczucie humoru i dystans do siebie – ostatnia deska ratunku żeby nie zwariować… Im lista dłuższa – tym lepiej.
U jak uważność
Albo bardziej modne, angielskie, mindfullness. Polega na ćwiczeniu koncentracji na chwili obecnej, na TU i TERAZ, na pełnym doświadczaniu tego co w danym momencie dzieje się we mnie i wokół mnie. Koncepcja stworzona początkowo z myślą o ludziach potrzebujących radzenia sobie z przewlekłym bólem, następnie zaadoptowana do ćwiczeń relaksacyjnych u osób przeżywających głęboki stres. Obecnie treningi uważności dedykowane są również kadrze zarządzającej, menedżerom wszystkich szczebli zarządzania w celu poprawy ich samopoczucia i efektywności w pracy. Ciągły pośpiech, kierowanie myśli do tego co już było lub dopiero będzie, obniżona koncentracja i czujność na to, co wydarza się w chwili obecnej znacznie obniża wydajność naszej pracy. Widać to szczególnie w pracy lidera projektu Six Sigma.
Weźmy na przykład ilość obszarów w których się porusza i nimi zarządza: zespół (faza rozwoju, relacje, konflikty, atmosfera pracy, zadania dla poszczególnych członków, spotkania, wnioski), sponsor projektu (jakość współpracy, negocjowanie warunków kontraktu i zmian, spotkania, poziom zrozumienia, potrzeba wsparcia), projekt (szkolenia, nadzór merytoryczny, moc decyzyjna w istotnych kwestiach, okresowe raporty i prezentacje), itp.itd. Obszarów jest wiele, a zachowanie uważności na każdy z nich warunkuje niejednokrotnie o powodzeniu całego projektu.
Inne posty
Artykuły
03.10.19 KamiL Torczewski
Mit 1: Six Sigma = statystyka?
To jeden z najpowszechniejszych mitów krążących wokół programu Six Sigma, jednocześnie mit chyba najbardziej szkodliwy. Dlaczego? Otóż, jeśli: ZARZĄD UWAŻA, że Six Sigma = statystyka, to wówczas…
Artykuły
03.10.19 KamiL Torczewski
Mit 2: Six Sigma = ciągłe doskonalenie?
Bardzo powszechnie uważa się, że Six Sigma to jeden z wielu programów ciągłego doskonalenia. To kolejna opinia, którą musimy włożyć do naszej kategorii mitów. Dlaczego?
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami
Zapisz się na nasz newsletter
i bądź na bieżąco