Artykuły
01.04.21 KamiL Torczewski
Czym Six Sigma różni się od DMAIC?
Six Sigma, DMAIC – pojęcia te przez wiele osób używane są zamiennie. A ponieważ nie są
dokładnie jednym i tym samym, należy się w tej kwestii kilka słów wyjaśnienia. I te oto
poniżej:
DMAIC
DMAIC – jest to używana w Six Sigma metodyka prowadzenia projektów.
Celem każdego projektu DMAIC jest rozwiązanie istotnego problemu o nieznanej przyczynie i rozwiązaniu. Jej nazwa to akronim od angielskich słów oznaczających kolejne etapy realizacji takiego projektu:
Define, Measure, Analyse, Improve, Control
(czyli Definiuj, Mierz, Analizuj, Poprawiaj, Steruj/nadzoruj).
Metodyki tej uczą się uczestnicy kursów Six Sigma Green Belt oraz Six Sigma Black Belt. Jej biegła znajomość jest kwintesencją kompetencji zarówno Green jak i Black Beltów. O metodyce DMAIC można powiedzieć, że jest silnikiem napędzającym projekty Six Sigma.
Six Sigma
Six Sigma – jest to program, który w swoim zamyśle ma wspierać rozwój biznesu poprzez usuwanie kluczowych ograniczeń w realizacji objętej strategii.
Dzieje się to poprzez umiejętne zarządzanie portfelem projektów DMAIC – adresujących najtrudniejsze problemy, z którymi boryka się dana organizacja. Six Sigma jest też filozofią, w której decyzje biznesowe podejmowane są w oparciu o liczby, dane i fakty. O Six Sigma można powiedzieć, że jest nowoczesną flotą pojazdów, która pomaga nam szybciej dowieźć wyniki do mety (=osiągnąć biznesowe cele). Każdy pojazd w tej flocie to odrębny projekt, napędzany metodyką DMAIC.
Podsumowując.
DMAIC dotyczy sposobu realizacji projektów. Six Sigma to program, czyli sposób na zarządzanie portfelem tych projektów. A zatem, pytać o to, czym Six Sigma różni się
od DMAIC to tak, jakby pytać, czym silnik różni się od samochodu. To dwa pojęcia z zupełnie innych poziomów i choć jedno z drugim silnie się łączy, to ich równoważne zestawianie może być mylące. I ostatnia uwaga – można z powodzeniem prowadzić projekty DMAIC w firmie, w której nikt nie słyszał o Six Sigma. Jednak o Six Sigma bez DMAICa rozmawiać jest trudno…
Choć w tej kwestii też mogę się mylić.
Inne posty
Artykuły
03.10.19 KamiL Torczewski
Mit 1: Six Sigma = statystyka?
To jeden z najpowszechniejszych mitów krążących wokół programu Six Sigma, jednocześnie mit chyba najbardziej szkodliwy. Dlaczego? Otóż, jeśli: ZARZĄD UWAŻA, że Six Sigma = statystyka, to wówczas…
Artykuły
03.10.19 KamiL Torczewski
Mit 2: Six Sigma = ciągłe doskonalenie?
Bardzo powszechnie uważa się, że Six Sigma to jeden z wielu programów ciągłego doskonalenia. To kolejna opinia, którą musimy włożyć do naszej kategorii mitów. Dlaczego?
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami
Zapisz się na nasz newsletter
i bądź na bieżąco