04.10.19 KamiL Torczewski
Mit 4: Six Sigma działa tylko w produkcji
„To działa tylko w produkcji… a najlepiej, w masowej produkcji. Wtedy można sobie tej statystyki do woli używać, bawić się w te rozkłady, odchylenia i inne takie. Ale u nas to nie ma sensu. Bo my jesteśmy inni. Nasza branża w ogóle jest specyficzna….”
No tak...
Jeden z najczęstszych dylematów, z którymi się w naszej pracy spotykamy, to pytania klientów o to GDZIE, w jakiej BRANŻY, w jakiego typu ORGANIZACJI, można program Six Sigma zastosować. Odpowiedź jest prosta – w każdej. Naprawdę. Ale pod jednym, jedynym warunkiem: że jesteśmy w stanie spojrzeć na daną organizację jak na biznes. Czy jest to możliwe? Proponuję następujące ćwiczenie. Wyobraź sobie proszę, dowolną organizację, którą można by potraktować jako przykład ekstremalny, skrajnie „niebiznesowy”, ze względu na jej specyficzną kulturę, przedmiot działalności, czy też stawiane przed nią cele (np.: szkoła, fundacja czy parlament. Ja często posługuję się przykładem zakonu Franciszkanów albo typowej polskiej placówki służby zdrowia).
A teraz, zamknij oczy
I zastanów się nad odpowiedziami na następujące pytania:
- Czy ta organizacja posiada strukturę organizacyjną?
- Czy organizacja ta realizuje funkcję personalną (rekrutacja, selekcja, ścieżki kariery i rozwój pracowników)
- Czy ta organizacja posiada swoich klientów? (również wewnętrznych)
- Czy ta organizacja posiada swoich dostawców? (jak wyżej)
- Czy w tej organizacji, realizowane są procesy, które przetwarzają dostarczane przez dostawców wejścia na odbierane przez klientów wyjścia?
- Czy da się te procesy mierzyć? (np.: wskaźnikami takimi jak np.: ROI, Cash-flow, DPMO, ppm, średnia, rozstęp, mediana, wskaźniki absencji, fluktuacji, wypadkowości, czy dowolnymi innymi)
- Czy ta organizacja posiada wizję i strategię? [Jeśli udało Ci się wymyślić organizację, dla której choć w jednym z pytań pada odpowiedź NIE, to proszę o taką informację…]
Inna historia
Patrząc w ten sposób, czym różni się szkoła czy szpital od firmy produkującej zawieszenia do BMW? W zasadzie jedną rzeczą — posiada inną wizję i strategię, inne cele długookresowe. Natomiast na poziomie ich realizacji, jest to organizacja jak każda inna.
Program Six Sigma nie służy do dyskutowania z WIZJĄ i STRATEGIĄ organizacji, Six Sigma służy do ich skutecznej i efektywnej realizacji. Amerykanie zrozumieli to dość dawno i dziś wykorzystują z powodzeniem program Six Sigma w instytucjach pozornie „niebiznesowych”, takich jak np.: szpitale i placówki służby zdrowia (np.: Valley Baptist Medical Center w stanie Texas) , miasta, urzędy i instytucje rządowe (np.: City of Fort Wayne czy Pentagon), a także w jednym z największych amerykańskich przedsiębiorstw – czyli w armii. Czy zatem Twoja organizacja, nadaje się do tego, aby poprzez skupienie na procesie, kliencie, liczbach, danych i faktach, rozwiązywać kluczowe problemy utrudniające realizację celów strategicznych? Oczywiście TAK. Czy zatem należy w niej zastosować Six Sigma? Oczywiście NIEKONIECZNIE… Ale to już inna historia.
Inne posty
Artykuły
03.10.19 KamiL Torczewski
Mit 1: Six Sigma = statystyka?
To jeden z najpowszechniejszych mitów krążących wokół programu Six Sigma, jednocześnie mit chyba najbardziej szkodliwy. Dlaczego? Otóż, jeśli: ZARZĄD UWAŻA, że Six Sigma = statystyka, to wówczas…
Artykuły
03.10.19 KamiL Torczewski
Mit 2: Six Sigma = ciągłe doskonalenie?
Bardzo powszechnie uważa się, że Six Sigma to jeden z wielu programów ciągłego doskonalenia. To kolejna opinia, którą musimy włożyć do naszej kategorii mitów. Dlaczego?
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami
Zapisz się na nasz newsletter
i bądź na bieżąco