21.10.24 Tomasz Pawlicki
Six Sigma Green Belt: zielony pas do lepszych rezultatów
W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, kluczem do sukcesu jest ciągłe doskonalenie i skuteczne rozwiązywanie problemów. Six Sigma DMAIC to usystematyzowana metodyka wspomagająca rozwiązywanie strategicznych problemów. Stosowanie jej pozwala na redukowanie kosztów, poprawę jakości produktów i usług oraz tym samym zwiększenia satysfakcji klientów. Dowiedz się, jak metodyka DMAIC oraz jak rola Six Sigma Green Belt pozwoli osiągnąć wyznaczone cele w kwestii rozwiązywania problemów strategicznych.
Wprowadzenie do metodyki Six Sigma DMAIC
Metodyka ta, dzięki swojej ustrukturyzowanej budowie pozwala na rozwiązywanie strategicznych problemów w organizacjach. Posiadacz tzw. Zielonego Pasa jest specjalistą, który równolegle z innymi zadaniami w organizacji jest gotowy prowadzić zespoły projektowe realizujące poszczególne projekty. Dotyczą one rozwiązywania złożonych problemów, wykorzystując ustrukturyzowane podejście w ramach metodyki DMAIC.
Green Belt to nie jedyna rola w programie Six Sigma – aby mówić o dojrzałej strukturze Six Sigma należy pamiętać o infrastrukturze z podziałem na część zarządzającą organizacją programu Six Sigma i część operacyjną – odpowiedzialną za poszczególne projekty.
Infrastruktura w metodyce Six Sigma:
Część Zarządzająca – spaja program Six Sigma z szeroko rozumianą strategią organizacji. W jej skład wchodzi:
- Zarząd
- Champion
- Sponsor
Część operacyjna – osoby, które prowadzą projekty rozwiązujące konkretne problemy lub uczestniczą w nich jako członkowie zespołu (White Belt). W jej skład wchodzą:
- Master Black Belt
- Black Belt
- Green Belt
- Yellow Belt
- White Belt
Skupmy się na osobach, które nazywamy Six Sigma Green Belt. Wyjaśnienie pozostałych ról można znaleźć w innym wpisie.
Six Sigma Green Belt, kto to jest?
Six Sigma Green Belt to wyszkolony specjalista posiadający wiedzę i umiejętności wystarczające do prowadzenia mniejszych projektów taktycznych z zakresu rozwiązywania trudnych problemów, o nieznanej przyczynie i rozwiązaniu. Green Belci, to osoby które realizują projekty metodyką Six Sigma DMAIC, równolegle z zadaniami natury codziennej. Są wsparciem dla wyższych w hierarchi Black Beltów i są fundamentem programu Six Sigma. Osoby posiadające takie kwalifikacje (potwierdzone certyfikatem) są praktykami, którzy wykorzystują metodykę Six Sigma w codziennym usprawnieniu procesów zarówno produkcyjnych, logistycznych jak również natury usługowej.
Dlaczego Green Belt jest fundamentem programu Six Sigma?
Osoby pełniące funkcję Six Sigma Green Belt są często określane jako fundament programu Six Sigma, a to z kilku istotnych powodów:
- Szerokie wdrożenie programu Six Sigma: Green Belci są szkoleni w całej organizacji, co umożliwia szerokie wdrożenie metodyki DMAIC. Dzięki ich obecności
w różnych departamentach, metodyka ta staje się integralną częścią codziennej pracy, a nie tylko izolowanym, pojedynczym projektem. - Zapotrzebowanie na ciągłe rozwiazywanie problemów: Green Belci są odpowiedzialni za identyfikowanie i rozwiązywanie problemów na poziomie operacyjnym. To właśnie oni są najbliżej procesów i mogą szybko reagować na pojawiające się wąskie gardła czy niesprawności.
- Wsparcie dla Black Beltów: Green Belci często współpracują z Black Belt’ami, wspierając ich w realizacji bardziej złożonych projektów. Dzięki temu Black Belci mogą skupić się na strategicznych inicjatywach, podczas gdy Green Belci zajmują się rozwiązywaniem problemów o charakterze taktycznym lub operacyjnym.
Podsumowanie
Metodyka DMAIC i szkolenie na poziomie Six Sigma Green Belt to inwestycja w siebie i w swoją organizację. Systematyczne przejście przez poszczególne kroki metodyki DMAIC pozwala na uzyskiwanie często spektakularnych rezultatów, w różnych obszarach biznesowych. Z drugiej strony, z perspektywy rynku pracy jeśli chcesz stać się bardziej efektywnym i konkurencyjnym kandydatem, zdobycie certyfikatu Six Sigma Green Belt to doskonały krok w karierze.
Zastanawiasz się, jak zacząć swoją karierę lub zastanawiasz się od czego zacząć wdrażanie programu Six Sigma w swojej organizacji?
Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać odpowiednie szkolenie
– szyte na miarę Twoich potrzeb.
Inne posty
Artykuły
03.10.19 KamiL Torczewski
Mit 1: Six Sigma = statystyka?
To jeden z najpowszechniejszych mitów krążących wokół programu Six Sigma, jednocześnie mit chyba najbardziej szkodliwy. Dlaczego? Otóż, jeśli: ZARZĄD UWAŻA, że Six Sigma = statystyka, to wówczas…
Artykuły
03.10.19 KamiL Torczewski
Mit 2: Six Sigma = ciągłe doskonalenie?
Bardzo powszechnie uważa się, że Six Sigma to jeden z wielu programów ciągłego doskonalenia. To kolejna opinia, którą musimy włożyć do naszej kategorii mitów. Dlaczego?
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami
Zapisz się na nasz newsletter
i bądź na bieżąco