Artykuły

28.11.24 Tomasz Pawlicki

Six Sigma – od Yellow do Black Belt. Porównanie poziomów

Zastanawiasz się, co kryje się za pojęciami Six Sigma White Belt i Six Sigma Master Black Belt? To przykładowe role w infrastrukturze programu Six Sigma, gdzie każdy charakteryzuje się własnymi obowiązkami i stopniem zaawansowania w metodyce. Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak zacząć swoją przygodę z Six Sigma i jakie są perspektywy rozwoju na kolejnych poziomach.

Wprowadzenie do świata Six Sigma: co to takiego i dlaczego jest ważne?

Six Sigma DMAIC to metodyka, która skupia się na rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów w organizacjach. Skuteczny program Six Sigma opiera się na wykorzystaniu w praktyce narzędzi metodyki DMAIC w celu zaangażowania pracowników na wszystkich poziomach organizacji. Kluczem skutecznego wdrożenia programu jest odpowiednie przygotowanie pracowników, dlatego też powstał system zwany infrastrukturą, który dzieli się na kilka poziomów: White Belt, Yellow Belt, Green Belt, Black Belt i Master Black Belt. Czym różnią się między sobą? O tym poniżej.

Infrastruktura w programie Six Sigma – część operacyjna:

Rola Opis
White Belt
  • Wsparcie dla Six Sigma Black Belt i Six Sigma Green Belt jako członek zespołu projektowego
Yellow Belt Lider projektów usprawniających

  • Realizacja projektów lokalnych
  • Wsparcie dla Six Sigma Black Belt i Six Sigma Green Belt jako członek zespołu projektowego

 

Green Belt Lider projektów Six Sigma

  • Realizacja projektów taktycznych
  • Działanie w obszarze swoich odpowiedzialności
  • Wsparcie dla Six Sigma Black Belt

 

Black Belt Lider projektów Six Sigma

  • Realizacja projektów strategicznych
  • Działanie wieloobszarowe
  • Szkolenie i mentoring dla Six Sigma Green Belt
  • Pełnoetatowe stanowisko
Master Black Belt Wewnętrzny konsultant i mentor DMAIC

  • Nadzór nad procesem szkoleniowym Six Sigma Black Belt
  • Nadzór na procesem szkoleniowym Six Sigma Green Belt
  • Pełnoetatowe stanowisko

Six Sigma White Belt – pierwsze kroki w świecie Six Sigma

Six Sigma White Belt to pierwszy poziom w programie Six Sigma. Osoby kończące szkolenie na tym poziomie posiadają podstawową wiedzę na temat metodyki DMAIC i programu Six Sigma, przydatną przede wszystkim z perspektywy członka zespołu projektowego.

Six Sigma Yellow Belt – lider najniższego poziomu

Yellow Belt to podstawowy poziom operacyjny w programie Six Sigma. Osoby kończące szkolenia na poziomie Six Sigma Yellow Belt posiadają podstawową wiedzę na temat metodyki DMAIC oraz potrafią używać prostych narzędzi do rozwiązywania problemów. Potrafią prowadzić proste projekty usprawniające.

Six Sigma Green Belt – praktyczne zastosowanie narzędzi Six Sigma

Green Belt to poziom zaawansowany, który wymaga głębszej wiedzy na temat narzędzi stosowanych w metodyce DMAIC Six Sigma. Osoby posiadające certyfikat Six Sigma Green Belt są w stanie samodzielnie prowadzić zespoły projektowe i realizować projekty o średniej złożoności.

Six Sigma Black Belt – liderzy w świecie doskonalenia procesów

Black Belt to ekspert posiadający szeroką wiedzę na temat metodyki DMAIC, infrastruktury, niezbędnych narzędzi statystycznych, a także kompetencji miękkich w zarządzaniu projektem. Rola tych osób polega na prowadzeniu dużych i złożonych projektów Six Sigma, mentoringu Green Beltów oraz wspieraniu organizacji w osiąganiu jej celów biznesowych.

Six Sigma Master Black Belt – mentor i opiekun programu Six Sigma

Six Sigma Master Black Belt (MBB) to najwyższy poziom w infrastrukturze Six Sigma. Osoby posiadające ten tytuł są prawdziwymi ekspertami w dziedzinie doskonalenia procesów
i prowadzenia projektów rozwiązujących kluczowe problemy w organizacjach. Master Black Belt to nie tylko praktycy, ale także mentorzy i liderzy programów Six Sigma w organizacjach. Osoby na stanowiskach Master Black Belt kierują programami Six Sigma w organizacji, definiują strategię programu i nadzorują realizację projektów.

Podsumowanie: wybór odpowiedniego poziomu szkolenia i certyfikacji Six Sigma

Wybór odpowiedniego poziomu szkolenia i certyfikacji Six Sigma zależy od indywidualnych potrzeb i celów zawodowych.

  • Zarówno White Belt jak i Yellow Belt są dobrym punktem wyjścia dla osób, które chcą poznać podstawy metody i infrastruktury programu Six Sigma.
  • Green Belt jest skierowany do osób, które chcą zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie prowadzenia grup projektowych związanych z Six Sigma.
  • Natomiast Black Belt i Master Black Belt są przeznaczone dla osób, które chcą zostać ekspertami i mentorami w dziedzinie znajomości wszystkich aspektów teoretycznych i praktycznych związanych z metodą i programem Six Sigma.

Bez względu na wybrany poziom, certyfikat Six Sigma jest cennym atutem na rynku pracy i może przyczynić się do szerokiego rozwoju kariery zawodowej.

Sprawdź również poprzedni wpis:

Zastanawiasz się, jak zacząć swoją karierę lub zastanawiasz się od czego zacząć wdrażanie programu Six Sigma w swojej organizacji?

Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać odpowiednie szkolenie – szyte na miarę Twoich potrzeb

Kontakt: info@abk.pl

lub sprawdź kalendarz nadchodzących wydarzeń:

 

Inne posty

Artykuły

03.10.19 KamiL Torczewski

Mit 1: Six Sigma = statystyka?

To jeden z najpowszechniejszych mitów krążących wokół programu Six Sigma, jednocześnie mit chyba najbardziej szkodliwy. Dlaczego? Otóż, jeśli: ZARZĄD UWAŻA, że Six Sigma = statystyka, to wówczas…

Artykuły

03.10.19 KamiL Torczewski

Mit 2: Six Sigma = ciągłe doskonalenie?

Bardzo powszechnie uważa się, że Six Sigma to jeden z wielu programów ciągłego doskonalenia. To kolejna opinia, którą musimy włożyć do naszej kategorii mitów. Dlaczego?

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zapisz się na nasz newsletter
i bądź na bieżąco

Zgadzam się na otrzymywanie od Akademii Białego Kruka Sp. z o.o. informacji handlowo-marketingowych w formie newslettera przesyłanego na podany przeze mnie adres mailowy . Zapoznaj się z klauzulą informacyjną, gdzie znajdziesz zasady przetwarzania Twoich danych osobowych tutaj.