05.10.20 Tomasz Toruński
Subiektywny przewodnik po DMAICu -faza ANALYSE
Trzeci krok naszego przewodnika po DMAICu – faza Analyse. Tym razem tylko 3 elementy ale jakże ważne. Jest to moment gdzie wskazujemy „winnych” – czyli nasze x’y, które wpływają na nasz problem.
A1 – wstępna analiza danych.
Za pomocą wykresów przedstawiamy LICZBY – to, co się udało zebrać w trakcie pomiaru naszego procesu. To będzie ten moment, kiedy nasze podejrzenia co do winnych przybierają realne kształty.
A2 – weryfikacja hipotez.
Pozwala na podjęcie decyzji co do istotności wpływu danego czynnika na wynik procesu. Myślenie statystyczne – to ta przewaga nad innymi narzędziami do rozwiązywania problemów. Dzięki statystyce właśnie możemy mieć wiarygodne dowody na wpływ, bądź brak danego czynnika na nasz wynik z procesu i jak sąd możemy „orzec niewinność, bądź skazać winnego”.
A3 – lista przyczyn źródłowych.
Tłumaczymy myślenie statystyczne na to zrozumiałe dla biznesu. Lista zwiera konkretne, jasne i zweryfikowane (bo potwierdzone w A2) przyczyny, które wpływają na nasz proces. Z całej listy podejrzanych zaproponowanych w fazie Measure tutaj zostały tylko te, które istotnie kształtują wynik.
Inne posty
Artykuły
03.10.19 KamiL Torczewski
Mit 1: Six Sigma = statystyka?
To jeden z najpowszechniejszych mitów krążących wokół programu Six Sigma, jednocześnie mit chyba najbardziej szkodliwy. Dlaczego? Otóż, jeśli: ZARZĄD UWAŻA, że Six Sigma = statystyka, to wówczas…
Artykuły
03.10.19 KamiL Torczewski
Mit 2: Six Sigma = ciągłe doskonalenie?
Bardzo powszechnie uważa się, że Six Sigma to jeden z wielu programów ciągłego doskonalenia. To kolejna opinia, którą musimy włożyć do naszej kategorii mitów. Dlaczego?
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami
Zapisz się na nasz newsletter
i bądź na bieżąco