21.09.20 Tomasz Toruński
Subiektywny przewodnik po DMAICu – faza MEASURE
Faza MEASURE to drugi krok na naszej drodze DMAIC do rozwiązania istotnego problemu biznesowego. Odnosząc się do zamieszczonego cytatu, nie ma miejsca tutaj na zaufanie, ale twarde LICZBY DANE FAKTY. Te trzy słowa będą towarzyszyć nam w każdym z pięciu kroków fazy MEASURE:
M1 – opracowanie szczegółowej mapy procesu.
Mamy nasze procesy zdefiniowane, opisane, dostępne dla wszystkich (np. platformy współdzielone, dyski) a jednak to jest moment konfrontacji kiedy rzeczywistość musi być potwierdzona. Możemy ten krok streścić do zadania „IDŹ i ZOBACZ”, nie bazuj na teorii, nie otwieraj pięknych map, ale bądź w GEMBA i zmapuj rzeczywisty proces – tak, jak on wygląda, z wszystkimi opóźnieniami, pętlami zwrotnymi, punktami krytycznymi. Tylko tak przygotowana mapa będzie wartością.
M2 – generowanie i wybór zmiennych.
Czas dostarczyć dane, które mogą wpływać na nasz problem. To, co uważamy za istotne, ale również to, co wydaje nam się nieprawdopodobne. To ten krok, kiedy szeroko zgodnie z zasadą lejka generujemy wszystkie zmienne mogące wpływać na proces. Otwórz umysł i dostarcz całą paletę x’ów.
M3 – opracowanie planu zbierania danych.
Konkretnie – co? kto? kiedy? Ile. Zespół dostarcza pakiet danych.
M4 – ocena i weryfikacja sytemu pomiarowego.
Czy mierzyłeś kiedyś metrem krawieckim średnicę ołówka? Tak, to jest ten moment kiedy wiarygodność naszych danych musimy potwierdzić, że używamy właściwych narzędzi pomiarowych (metr, suwmiarka, stoper), mamy kompetentnych ludzi, którzy dokonują pomiaru (wpływ operatora), a nasz system pomiarowy generuje zmienność w akceptowalnym zakresie.
M5 – opracowanie statystycznego obrazu procesu.
Pokaż swój proces za pomocą zebranych LICZB, DANYCH i FAKTÓW. Ile jest braków? Jaki jest czas obsługi klienta? Jaki jest koszt? To czas na podsumowanie fazy MEASURE. Jako, że jesteś liderem projektu, nie przekonują cię tłumaczenia „wydaje nam się”, „trochę” czy „zobaczymy”. Bazujesz na dostarczonych danych a zaufać możesz jedynie Bogu, że są wiarygodne ;-).
Inne posty
Artykuły
03.10.19 KamiL Torczewski
Mit 1: Six Sigma = statystyka?
To jeden z najpowszechniejszych mitów krążących wokół programu Six Sigma, jednocześnie mit chyba najbardziej szkodliwy. Dlaczego? Otóż, jeśli: ZARZĄD UWAŻA, że Six Sigma = statystyka, to wówczas…
Artykuły
03.10.19 KamiL Torczewski
Mit 2: Six Sigma = ciągłe doskonalenie?
Bardzo powszechnie uważa się, że Six Sigma to jeden z wielu programów ciągłego doskonalenia. To kolejna opinia, którą musimy włożyć do naszej kategorii mitów. Dlaczego?
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami
Zapisz się na nasz newsletter
i bądź na bieżąco