Artykuły

19.12.24 Tomasz Pawlicki

Six Sigma Green Belt
– Kluczowe umiejętności i zastosowania w organizacjach

W dynamicznym środowisku biznesowym, niezależnie czy mówimy o sektorze usługowym, czy produkcyjnym, efektywność procesów jest kluczem do sukcesu. Poprawa efektywności procesów poprzez rozwiązywanie problemów to jedna z głównych aktywności, które są częścią pracy osoby pełniącej rolę Six Sigma Green Belt.

Osoba posiadająca certyfikat Six Sigma Green Belt, dysponuje unikalnym zestawem kompetencji, pozwalającym na identyfikację, analizę i eliminację problemów, niezależnie od branży i obszaru w którym występują. Niezależnie czy mowa o produkcji, logistyce, handlu czy usługach.

Six Sigma Green Belt, czyli kto?

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule ABK dostępnym w sekcji Przewodnik Białych Kruków; dokładny link tutaj: Six Sigma Green Belt: zielony pas do lepszych rezultatów.

W tym artykule znajdziecie również informacje o różnicach pomiędzy poziomem Six Sigma Green Belt i Six Sigma Black Belt oraz dowiecie się dlaczego Green Belt jest fundamentem programu Six Sigma.



Six Sigma Green Belt: zielony pas do lepszych rezultatów

Six Sigma Green Belt, czyli klucz do rozwiązywania problemów
w usługach i produkcji

Dlaczego osoba w roli Six Sigma Green Belt to klucz do rozwiązywania problemów w organizacjach usługowych i produkcyjnych?

Osoby posiadające ten tytuł (potwierdzony certyfikatem), posiadają niezbędną wiedzę na temat infrastruktury programu Six Sigma, metodyki DMAIC i narzędzi służących do identyfikowania, analizy oraz eliminacji przyczyn problemów. Są to wyszkolone osoby mogące prowadzić zespoły projektowe, pracujące w obrębie tematów związanych z kluczowymi problemami oddziałującymi na efektywność i jakość produktów i usług dostarczanych przez organizację.

Kluczowe umiejętności
w roli Six Sigma Green Belt

  • Znajomość metodyki DMAIC: Green Belt wykorzystuje metodę składającą się z kroków (Define, Measure, Analyse, Improve i Control), która pozwala na podejście do rozwiązywania problemów w sposób
  • Zarządzanie projektem: Green Belt jest liderem zespołów projektowych, zajmujących się rozwiązywaniem konkretnych problemów. Nigdy nie rozwiązuje problemu samodzielnie, zawsze pracuje z zespołem.
  • Analiza danych: Six Sigma Green Belt używa narzędzi analizy danych (zarówno graficznej jak i statystycznej) co pozwala nie tylko trafnie identyfikować przyczyny problemów, ale też dokładnie oceniać skuteczność wprowadzanych rozwiązań.
  • Działanie interdyscyplinarne, ale w ograniczonym zakresie procesowym. Six Sigma Green Belt, prowadząc projekt w obszarze swojej odpowiedzialności (konkretnym procesie), współpracuje z osobami z innych obszarów, aby skutecznie zrealizować cele projektu.

Jakie narzędzia wykorzystuje
Six Sigma Green Belt?

Podstawą jest tutaj znajomość metodyki DMAIC oraz narzędzi, pozwalających na jej pełne wykorzystanie. Kompetentny Green Belt zna i potrafi korzystać z narzędzi takich jak np.:

  • Pareto
  • Karta projektu
  • SIPOC
  • VOC/CTQ
  • SMART
  • Etapy życia zespołu
  • GEMBA, Flowchart
  • Swimlane flowchart
  • Diagram Ishikawy, Burza Mózgów, 635
  • Dane ciągłe/dyskretne
  • Plany zbierania danych
  • Rodzaje zmienności, statystyki opisowe
  • Gage R&R, Kappa
  • Średnia, Mediana, Kwartyle, Odchylenie standardowe
  • Histogram, Box-plot, Scatter plot, Dot plot, Run chart
  • Rodzaje błędów (alfa/beta), p-value
  • ANOVA, t-Test
  • Analiza regresji
  • Testy niezależności Chi2

Six Sigma Green Belt w Waszych organizacjach, jakie korzyści?

Poprawa jakości produktów i usług: Green Belt pomaga zidentyfikować i usunąć przyczyny defektów, zwiększając zadowolenie klientów. Uzyskuje to poprzez usystematyzowane podejście i realizację kroków metody DMAIC, działając z zespołem projektowym.

Redukcja kosztów: Dzięki skupieniu na rozwiązywaniu problemów i optymalizacji procesów, zespół projektowy działający w metodzie DMAIC, pozwala na znaczące obniżenie kosztów produkcji lub świadczenia usług.

Skrócenie czasu realizacji: w ramach prowadzenia projektów Six SIgma, Green Belt wpływając na usprawnienie przepływu pracy skraca czas potrzebny na dostarczenie produktu lub usługi klientowi (wewnętrznemu lub zewnętrznemu).

Zwiększenie efektywności: w ramach realizacji projektów Six Sigma wprowadzane są rozwiązania, które pozwalają osiągać korzystniejsze wyniki dla głównych KPI przy mniejszym nakładzie zaangażowanych zasobów.

Certyfikowany Six Sigma Green Belt to istotna rola w organizacji. Dzięki swoim umiejętnościom, nabytym podczas szkolenia i późniejszej praktyki (potwierdzonej certyfikatem), Green Belt przyczynia się do formowania skutecznych zespołów projektowych pracujących z kluczowymi dla organizacji projektami.

Zastanawiasz się, jak zacząć swoją karierę lub zastanawiasz się od czego zacząć wdrażanie programu Six Sigma w swojej organizacji?

Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać odpowiednie szkolenie – szyte na miarę Twoich potrzeb lub sprawdź kalendarz najbliższych szkoleń Six Sigma Green Belt (KLIKNIJ TUTAJ).

Kontakt: info@abk.pl

 

Inne posty

Artykuły

03.10.19 KamiL Torczewski

Mit 1: Six Sigma = statystyka?

To jeden z najpowszechniejszych mitów krążących wokół programu Six Sigma, jednocześnie mit chyba najbardziej szkodliwy. Dlaczego? Otóż, jeśli: ZARZĄD UWAŻA, że Six Sigma = statystyka, to wówczas…

Artykuły

03.10.19 KamiL Torczewski

Mit 2: Six Sigma = ciągłe doskonalenie?

Bardzo powszechnie uważa się, że Six Sigma to jeden z wielu programów ciągłego doskonalenia. To kolejna opinia, którą musimy włożyć do naszej kategorii mitów. Dlaczego?

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zapisz się na nasz newsletter
i bądź na bieżąco

Zgadzam się na otrzymywanie od Akademii Białego Kruka Sp. z o.o. informacji handlowo-marketingowych w formie newslettera przesyłanego na podany przeze mnie adres mailowy . Zapoznaj się z klauzulą informacyjną, gdzie znajdziesz zasady przetwarzania Twoich danych osobowych tutaj.