21.06.22
Zarządzanie organizacją okiem Six Sigma Black Belta. Jak robić to efektywnie?
Efektywne zarządzanie organizacją i kierowanie zespołem to sztuka łącząca planowanie i koordynowanie prac tak, by realizować założone cele biznesowe przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka. Osoba zarządzająca musi pełnić kilka różnych ról, w tym dbać o utrzymanie motywacji pracowników i zapewnienie odpowiedniej komunikacji w zespole. Jak kompetencje Six Sigma Black Belt mogą w tym pomóc? Zapraszamy do 18. odcinka podcastu Six Sigma Espresso, którego gościem jest Grzegorz Stępień – doświadczony Six Sigma Black Belt i Plant Manager w jednej z większych organizacji produkcyjnych.
15.06.22 Marcin Mazur
Raport A3 -struktura, wzór, zalety
Powstanie raportu A3, który wykorzystywany jest do dziś, zawdzięczamy Toyocie. Jest on metodą na ustrukturyzowane opisanie i przedstawienie problemu, jego przyczyn, wdrożonych akcji korygujących i sposobu weryfikacji tych działań. Fundamentem raportu A3 jest cykl PDCA. Dlaczego prawdopodobnie jest to jeden z najlepszych sposobów odpowiedniego podsumowania problemu? W artykule przedstawiamy opis narzędzia, informacje o strukturze raportu, jego zalety oraz przykładowy wzór raportu A3.
08.06.22 Tomasz Toruński
Krótki przewodnik po DMAIC. Jak przejść od D1 do C5?
Metoda DMAIC jest najpowszechniej stosowaną metodą rozwiązywania problemów w filozofii Six Sigma. Wiele organizacji uruchamia projekt DMAIC z myślą o identyfikacji i naprawianiu błędów oraz rozwiązaniu konkretnych problemów biznesowych, które mają wpływ na procesy klienta lub przedsiębiorstwa. Szczególnie tych problemów, którym nadano etykietę „nie da się” lub „nie raz już próbowali”. Krótki przewodnik po DMAIC obrazuje, jak krok po kroku przejść z etapu D1 do etapu C5.
24.05.22
O technologii, zmianach i pracy zespołowej. Współczesne wyzwania w biznesie
Postępująca technologia i zmiany na rynku skłaniają przedsiębiorców do podjęcia działań wymagających nowego spojrzenia na biznes i procesy. Dzisiejszy, niezwykle ciekawy odcinek podcastu poświęcony jest m.in. transformacjom biznesowym, spojrzeniu na pracę lidera projektów oraz kwestiach związanych z motywowaniem i utrzymaniem pracowników. Kamil Torczewski rozmawia z gościem – Wojciechem Tatysem, który opowiada jak z perspektywy zaufanego doradcy firmy wyglądają współczesne wyzwania w biznesie.
17.05.22 Michał Baranowicz
Planowanie Eksperymentów – o piwie, statystyce i interakcjach między nimi
Planowanie eksperymentów (DoE) to narzędzie, które może przynieść wiele wartościowych informacji odnośnie procesu w pracy każdego Six Sigma Black Belta (ale również inżyniera). Proces projektowania eksperymentów składa się z kilku istotnych elementów. Jeśli tylko skupimy się na nich oraz na samym procesie wnioskowania za jego pomocą możemy uczynić proces jak najmniej zmiennym. Czym jest Planowanie Eksperymentów i jak je zrozumieć na przykładzie nalewania piwa?
10.05.22 Wojtek Michalski
Raport A3 – jak metoda Toyoty pomaga rozwiązywać problemy?
Bez względu na branżę i jej specyfikę, każda firma na pewnym etapie swojej działalności zmaga się z różnego rodzaju problemami. Liderzy stawiają czoła wyzwaniom związanym z różnymi aspektami biznesu. Opóźnione dostawy, reklamacje od klienta, niezrealizowane cele produkcyjne, przekroczony wskaźnik odrzutu – to tylko niektóre przykłady zgłaszane jako najczęstsze trudności w pracy organizacji. Jaką rolę w eliminacji problemów odgrywa raport A3?
26.04.22 KamiL Torczewski
Jak sensownie zamknąć projekt Six Sigma?
Otwarcie i realizacja projektu Six Sigma jest przedsięwzięciem, któremu poświęca się sporo uwagi. Liderzy szukają, definiują i przygotowują zespół do uruchomienia działania. Jednocześnie zamknięcie rozpoczętego projektu DMAIC często pozostawione jest samo sobie i nie jest traktowane z należytą uwagą. Dlaczego to błąd? Jak rozsądnie zamknąć projekt Six Sigma bez względu na jego powodzenie?
12.04.22 Marcin Mazur
Wdrażanie Lean w organizacji. Jak to zrobić i od czego zacząć?
Żyjemy w kulturze ciągłego doskonalenia. Za tym trendem podąża coraz więcej przedsiębiorstw szukając sposobu na przeanalizowanie i usprawnienie stanu obecnego. W tym celu wiele z nich decyduje się na wprowadzenie do organizacji narzędzi Lean Manufacturing. Czy to słuszna droga? Od czego zacząć wdrażanie Lean? O tym artykuł Marcina Mazura – wieloletniego praktyka usprawniania procesów zgodnie z filozofią Lean.
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami
Zapisz się na nasz newsletter
i bądź na bieżąco